top of page

Pandemi Sürecinde Eğitim


Pandemi Sürecinde Eğitim

Okula yeni başlayan çocukların, gün içerisinde uzun saatler boyunca anne-babadan ayrı kalmaktan kaynaklanan kaygılarını kontrol etme ve okul ile ilgili sorumluluklarını üstlenme özelliklerini kazanmaları beklenir. Koronavirüs pandemisi nedeniyle, bu yıl okula başlayacak çocukların ek olarak pandemi ile ilgili koruma tedbirlerini öğrenmeleri ve pandemi ile ilgili olası kaygılarını kontrol edebilmeleri gerekiyor.

Çocuklar olumlu ve olumsuz birçok davranışı başta anne-babaları olmak üzere yetişkinleri gözlemleyip taklit ederek öğrenirler.

Pandemi Sürecinde Eğitim

Pandemi ile ilgili maske takılması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve el temizliği gibi önlemler, somut ve çocuklar açısından kolay anlaşılır yöntemler olup, anne-babalarının bu konulardaki özenine sürekli olarak şahit olan çocuklar, okul ortamında pandemi ile ilgili kurallara çok daha kolay uyum gösterebileceklerdir. Bu nedenle, anne-babalar kendileri pandemi ile ilgili kurallara uyum gösterdiklerinde, dolaylı olarak çocuklarının da bu kuralları öğrenmelerini sağlayacaklardır.


Buna karşın, çocukların pandemi ile günlük hasta ve vefat sayısı gibi gelişmeleri öğrenme gereksinimi bulunmamaktadır ve koronavirüs ile ilgili çocuklara bilgi verirken abartılı örneklerden kaçınılması gerekmektedir.

İnsanların pandemi dönemlerinde sağlıklarını koruma konusunda daha dikkatli olmaları gerektiği için bir süreliğine bu önlemleri almak zorunda olduğumuzun, ancak insanların yemek yemeye, uyumaya, oyun oynamaya devam ettiği gibi okula gitmeye de devam etmeleri gerektiğinin çocuklara ifade edilmesi uygun olabilir.


Koronavirüs ile ilgili yoğun kaygısı olan çocukları yatıştırmaya çalışan anne-babaların, yüz ifadelerinin söyledikleri sözlerin içeriğinden daha önemli olduğunu hatırlamaları ve güler yüzlü bir ifade ile çocuklarına bilgi vermeleri gerekmektedir.

pandemide eğitim


Anne-babaların çocuğun bulunduğu ortamlarda okul ile ilgili kendi endişelerini dile getirmesi, çocuğu okula gönderirken pandemi önlemlerini endişeli bir ifadeyle tekrar tekrar çocuğa hatırlatılmaya çalışması ya da okulda çocuğu korumak adına sürekli çocuğun yanında kalmak istemesinin çocuğun kaygılarını arttırabileceği ve kaygılarını kontrol etmeyi öğrenmesini zorlaştırabileceği göz önünde bulunulmalıdır.
Pandemi ve okula başlama ile ilgili kaygıların kontrol edilmesi dışında, çocukların okul ile ilgili sorumluluklarını öğrenmeleri de çok önemlidir. Gerek yüz yüze eğitim alan gerekse uzaktan eğitime devam eden çocuklar, düzenli olarak ders takibi yapmadıklarında, okul derslerinin takibini isteğe bağlı bir durum olarak algılayabilirler. Bu durum, pandemi döneminde eğitim-öğretim kazanımları açısından eksikliklere yol açabileceği gibi, pandemi sonrasında da çocuğun okul devamlılığı ve ders çalışma alışkanlığı kazanma ile ilgili sorunlar yaşamasında yol açabilir. Bu nedenle, çocukların gerek yüz yüze eğitim gerekse uzaktan eğitim sürecinde, okul derslerini takip etme konusunda anne-babaların kararlı olması gerekmektedir.


ayhan bilgiç, pandemi

Çocukların okul ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda özellikle somut ödüllerden kaçınılmalıdır. İnsanların sorumluluklarını zaten yerine getirmek zorunda oldukları, bunun için sürekli bir ödül verilemeyeceği çocuğun yaşına uygun bazı örnekler ile açıklanabilir.
 

Ebeveynlere 'düzenli ders takibi' uyarısı - NTV25 görüntüleme

Comments


bottom of page