top of page

Prof. Dr. Ayhan Bilgiç

Bebek, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Prof. Dr. Ayhan Bilgiç, 1978 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta eğitimini İzmir’de, lise eğitimini Eskişehir Fen Lisesi’nde tamamladı. 2002 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nda tıpta uzmanlık eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimi boyunca genel Çocuk ve Ergen psikiyatrisi eğitiminin yanı sıra aynı bölümün Bebek Ruh Sağlığı Kliniği’nde ve Otizm Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yoğun teorik ve uygulamalı dersler aldı. Klinik içinde ve klinik dışı kurslar ile aile terapileri, bilişsel davranışçı terapiler ve psikanalitik terapiler konusunda eğitimlere katıldı. Bilimsel araştırmalarına asistanlık döneminde başladı ve bu dönemde Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi disiplininin dünyada etki gücü en yüksek bilim dergisi olan Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry’de birinci isim olarak yer aldığı bir çalışması yayınlandı. Asistanlık döneminde yoğun katkıda bulunduğu bir diğer çalışma ise Psikiyatri disiplininin etki gücü yüksek dergilerinden Bipolar Disorders tarafından Samuel Gershon – Genç Araştırmacı Ödülü’ne layık görüldü. Prof. Dr. Runa Uslu danışmanlığında yürüttüğü “Bebek Ruh Sağlığı Birimi’ne başvuran bebek ve küçük çocuklarda yaygın gelişimsel bozukluk ile gelişim geriliğinin ayırıcı tanısında etkili olan sosyodemografik ve klinik özellikler” başlıklı tezini 2007 yılında bitirerek Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı oldu.

Ayhan Bilgiç
AYHAN%20BI%CC%87LGI%CC%87C%CC%A72_edited.jpg

2008-2011 yılları arasında zorunlu devlet hizmet yükümlülüğü ve askerlik görevi kapsamında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Malatya Devlet Hastanesi ve Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Hastanesi’nde uzman doktor olarak görev yaptı. 2011 yılında Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nın ortak koordinatörlüğü ile düzenlenen Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu Genç Bilim İnsanı ödülüne layık görüldü.  Aynı yıl NEÜ Meram Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başladı. Çalışmalarını sürdürürken 2012 yılında girdiği Doçentlik sınavında başarılı olarak Doçent ünvanı aldı. Bu dönemde tıpta uzmanlık eğitimi alan asistanlara tıpta uzmanlık, tıp fakültesi öğrencilerine 1. ve 4. sınıf,  psikoloji ve özel eğitim öğretmenliği mezunu öğrencilere yüksek lisans, psikiyatri hemşireliği öğrencilerine doktora dersleri verdi. 2014 yılında ABD’de Columbia Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi’nde aldığı eğitimler sonrasında, Otizm Spektrum Bozukluğu tanılaması ve izleminde altın standart olarak kabul edilen ADOS-2 ve ADI-R yöntemlerini kullanarak muayenelerini gerçekleştirmeye başladı. Gerçekleştirdiği çok merkezli bir bilimsel çalışma 2016 yılında Türkiye Sinir ve Ruh Sağlığı Derneği, Prof. Dr. Mualla Öztürk Çocuk Ruh Sağlığı Ödülü’ne layık görüldü. 2018 yılında Profesör ünvanı alan Bilgiç, ikisi Tübitak projesi olmak üzere çoğunda yürütücü olduğu 12 bilimsel projeyi tamamladı. Çoğu uluslararası yayına dönüşen 7 tıpta uzmanlık, 2 yüksek lisans tezine danışmanlık yaptı. Akademik yaşantısı sürecinde 4 yıl Anabilim Dalı Başkanlığı, sürekli olarak ise Bebek Ruh Sağlığı Birimi sorumlu öğretim üyeliği görevlerini yürüttü.

Şeffaf.png

Prof. Dr. Ayhan Bilgiç’in günümüze dek 70’in üstünde uluslararası bilimsel yayını, bu yayınlara 1000’den fazla atıfı ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Bilim insanlarının ne kadar verimli ve etkili olduğunu gösteren H indeksi sıralamasında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi disiplininde ülkemizde en etkin 10 akademisyen arasında yer almaktadır. Çok sayıda kongrenin düzenleme kurulunda yer almış, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunumlar yapmıştır. Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği üyesidir. Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi’nde editör yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası ve ulusal 50’den fazla bilimsel dergide hakem olarak görev almaktadır. Depresyon, kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, otizm spektrum bozukluğu, konuşma bozuklukları, ilişki sorunları, yeme bozuklukları, davranış bozuklukları ve tik bozuklukları gibi psikiyatrik sorunlarda, bebek ruh sağlığı alanında ve sağlıklı çocuk gelişimi konusunda çocuk, ergen ve yetişkinlere danışmanlık vermekte, bireysel terapi ve aile terapisi yapmakta ve gerekli durumlarda ilaç tedavileri düzenlemektedir.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgi Alanları

İlgi Alanları

Bebek, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlığı

Sağlıklı Çocuk Gelişimi Danışmanlığı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

Konuşma Gecikmesi

Özgül Öğrenme Güçlüğü (Disleksi, Diskalkuli, Disgrafi)

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu

Zihinsel Engellilik ve Eşlik Eden Sorunlar

Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu

Davranım Bozukluğu

Dürtü Kontrol Bozuklukları

Öfke Kontrol Bozukluğu ve Şiddet

Okul Başarısızlığı

Sınav Kaygısı

Okul ve Akran Sorunları

Okul Fobisi ve Reddi

Çocuklarda Uyku Sorunları ve Uyurgezerlik

Kaka Kaçırma ve Islatma Sorunları

Kardeş Kıskançlığı

Parmak Emme

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Özgüven Eksikliği

İçe Kapanıklık

Yas Sorunları

Anne Baba Ayrılığı

Korku ve Kaygı Bozukluğu

Depresyon

Duygudurum Bozukluğu

Yıkıcı Duygudurum Düzenleyememe Bozukluğu

Bipolar Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Şizofreni ve Diğer Psikotik Durumlar

Panik Atak

Konversiyon Bozukluğu

Tik Bozukluğu

Kekemelik ve Konuşma Sorunları

Ergenlik Sorunları

Yeme Bozuklukları (Anoreksia Nevroza, Bulimia Nevroza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu)

Cinsel Kimlik Sorunları

Madde ve Alkol Kullanımı

Oyun ve İnternet Bağımlılığı

Aile İletişim Sorunları

Ayrılma Kaygısı

Disosiyatif Bozukluklar

Sosyal Fobi, Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Özgül Fobi

Tik Bozuklukları

Yaygın Kaygı Bozukluğu

Ayrılık Anksiyetesi Bozukluğu

Selektif Mutizm (Seçici Konuş(a)mamazlık)

%E2%80%9CThe%20more%20that%20you%20read%
bottom of page