top of page

Uyaran eksikliği ya da fazla televizyon izlemek otizme yol açar mı?


Uyaran eksikliği ya da fazla televizyon izlemek otizme yol açar mı?


Psikiyatride uyaran eksikliği olarak tanımlanan bir rahatsızlık bulunmamaktadır.


Günlük pratikte, uyaran eksikliği uygun çevresel uyaranların çocuğa yeterli düzeyde sunulmaması şeklinde tanımlanmaktadır. Çocuk ile uygun bir şekilde ilgilenilmemesi durumu çocukta bağlanma sorunlarına neden olabilmekte ve zihinsel gelişim ve dil gelişimini geciktirebilmektedir. Bununla birlikte, bu klinik durumun otizmden ayrılması klinik açıdan genellikle büyük bir zorluk ortaya koymamaktadır. Bu nedenle, herhangi bir otizm belirtisinin uyaran eksikliği olarak kabul edilmesi sıklıkla tanı ve tedavi sürecinde gecikmeye yol açan ve bilimsel dayanağı bulunmayan bir yaklaşımdır.Uyaran eksikliği

Yaşamın özellikle ilk üç yılında televizyon, tablet ya da bilgisayar başında zaman geçirilmesi çocuk gelişimi açısından uygun değildir. Ekran başında zaman geçirilmesi bebeğin/çocuğun dünyayı keşfetme ve ilişki kurma becerilerini geliştirmesi konularında engelleyici bir etki gösterebilmektedir. Bu anlamda, otizm tanılı bir bebeğin/küçük çocuğun ekran başında fazla zaman geçirmesi istenmeyen bir durumdur ve teorik olarak mevcut belirtilerin iyileşmesini engelleyebilir.


Buna karşın, otizmi olmayan bir çocukta ekran başında fazla zaman geçirmenin otizme yol açtığını gösteren bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ekran başında fazla zaman geçirmenin ortaya çıkaracağı olumsuz etkiler ile otizm belirtileri oldukça farklı klinik görünümlere sahiptir.
2.413 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page